skip to content

UK Prospective Parliamentary Candidates

Democracy Club's volunteers are collecting information on each candidate as they are announced. The live table below displays all the candidates we are aware of. Where a candidate has a recent electoral history, this is displayed on their Democracy Club profile, linked to from their name.

You can also download the CSV of all prospective parliamentary candidates.

Please note this data is now archived. For the latest data, please refer to the 2024 General Election page.

Name Party Constituency Nation / English region
Kirsteen Sullivan
Source
Labour and Co-operative Party Bathgate and Linlithgow Scotland
Preet Kaur Gill
Source
Labour and Co-operative Party Birmingham Edgbaston West Midlands
Lloyd Russell-Moyle
Source
Labour and Co-operative Party Brighton Kemptown and Peacehaven South East
Oliver Ryan
Source
Labour and Co-operative Party Burnley North West
Chris Evans
Source
Labour and Co-operative Party Caerphilly Wales
Stephen Doughty
Source
Labour and Co-operative Party Cardiff South and Penarth Wales
Jackie Jones
Source
Labour and Co-operative Party Ceredigion Preseli Wales
Rachel Blake
Source
Labour and Co-operative Party Cities of London and Westminster London
Emma Foody
Source
Labour and Co-operative Party Cramlington and Killingworth North East
Baggy Shanker
Source
Labour and Co-operative Party Derby South East Midlands
Sally Jameson
Source
Labour and Co-operative Party Doncaster Central Yorkshire and the Humber
James Murray
Source
Labour and Co-operative Party Ealing North London
Seema Malhotra
Source
Labour and Co-operative Party Feltham and Heston London
Meg Hillier
Source
Labour and Co-operative Party Hackney South and Shoreditch London
Christopher John Vince
Source
Labour and Co-operative Party Harlow Eastern
Gareth Thomas
Source
Labour and Co-operative Party Harrow West London
Helena Dollimore
Source
Labour and Co-operative Party Hastings and Rye South East
Jack Simon Abbott
Source
Labour and Co-operative Party Ipswich Eastern
Alex Sobel
Source
Labour and Co-operative Party Leeds Central and Headingley Yorkshire and the Humber
Jon Ashworth
Source
Labour and Co-operative Party Leicester South East Midlands
Jo Platt
Source
Labour and Co-operative Party Leigh and Atherton North West
Douglas Alexander
Source
Labour and Co-operative Party Lothian East Scotland
Lucy Powell
Source
Labour and Co-operative Party Manchester Central North West
Kirsty McNeill
Source
Labour and Co-operative Party Midlothian Scotland
Alice Macdonald
Source
Labour and Co-operative Party Norwich North Eastern
Alex Norris
Source
Labour and Co-operative Party Nottingham North and Kimberley East Midlands
Jim McMahon
Source
Labour and Co-operative Party Oldham West, Chadderton and Royton North West
Anneliese Dodds
Source
Labour and Co-operative Party Oxford East South East
Miatta Fahnbulleh
Source
Labour and Co-operative Party Peckham London
Andrew Pakes
Source
Labour and Co-operative Party Peterborough Eastern
Luke Pollard
Source
Labour and Co-operative Party Plymouth Sutton and Devonport South West
Mark Hendrick
Source
Labour and Co-operative Party Preston North West
Anna Turley
Source
Labour and Co-operative Party Redcar North East
Jonathan Reynolds
Source
Labour and Co-operative Party Stalybridge and Hyde North West
Gareth Snell
Source
Labour and Co-operative Party Stoke-on-Trent Central West Midlands
Steve Reed
Source
Labour and Co-operative Party Streatham and Croydon North London
Jayne Kirkham
Source
Labour and Co-operative Party Truro and Falmouth South West
Florence Eshalomi
Source
Labour and Co-operative Party Vauxhall and Camberwell Green London
Simon Lightwood
Source
Labour and Co-operative Party Wakefield and Rothwell Yorkshire and the Humber
Stella Creasy
Source
Labour and Co-operative Party Walthamstow London
Sarah Edith Hall
Source
Labour and Co-operative Party Warrington South North West
Rachael Maskell
Source
Labour and Co-operative Party York Central Yorkshire and the Humber