skip to content

UK Prospective Parliamentary Candidates

Democracy Club’s volunteers are collecting information on each candidate as they are announced. The live table below displays all the candidates we are aware of. Where a candidate has a recent electoral history, this is displayed on their Democracy Club profile, linked to from their name.

You can also download the CSV of all prospective parliamentary candidates.

Name Party Constituency Nation / English region
Stephen Conlay
Source
Reform UK Basildon and Billericay Eastern
Alex Harrison
Source
Labour Party Basildon and Billericay Eastern
Pinder Jit Chauhan
Source
Conservative and Unionist Party Bedford Eastern
Maggie Moriondo
Source
Reform UK Bedford Eastern
Henry Vann
Source
Liberal Democrats Bedford Eastern
Mohammad Yasin
Source
Labour Party Bedford Eastern
James Cleverly
Source
Conservative and Unionist Party Braintree Eastern
Kieron Anthony Franks
Source
Liberal Democrats Braintree Eastern
Richard Thomson
Source
Reform UK Braintree Eastern
Matthew Wright
Source
Labour Party Braintree Eastern
Gareth Paul Barrett
Source
Labour Party Brentwood and Ongar Eastern
Alex Burghart
Source
Conservative and Unionist Party Brentwood and Ongar Eastern
Paul Godfrey
Source
Reform UK Brentwood and Ongar Eastern
David John Kendall
Source
Liberal Democrats Brentwood and Ongar Eastern
Jan Davis
Source
Green Party Broadland and Fakenham Eastern
Leyla Hannbeck
Source
Liberal Democrats Broadland and Fakenham Eastern
Eric Philip Ashwell Masters
Source
Reform UK Broadland and Fakenham Eastern
Jerome Mayhew
Source
Conservative and Unionist Party Broadland and Fakenham Eastern
Iain Simpson
Source
Labour Party Broadland and Fakenham Eastern
Owen George Brett
Source
Green Party Broxbourne Eastern
Lewis Christopher Cocking
Source
Conservative and Unionist Party Broxbourne Eastern
Catherine Diana Deakin
Source
Labour Party Broxbourne Eastern
Tara Bethany Sherfield-Wong
Source
Reform UK Broxbourne Eastern
Emma Buckmaster
Source
Green Party Bury St Edmunds and Stowmarket Eastern
Jo Churchill
Source
Conservative and Unionist Party Bury St Edmunds and Stowmarket Eastern
Scott Hussey
Source
Reform UK Bury St Edmunds and Stowmarket Eastern
Peter McDonald
Source
Liberal Democrats Bury St Edmunds and Stowmarket Eastern
David Carmona
Source
Independent Cambridge Eastern
Sarah Louise Nicmanis
Source
Green Party Cambridge Eastern
Cheney Payne
Source
Liberal Democrats Cambridge Eastern
Daniel Zeichner
Source
Labour Party Cambridge Eastern
Keiron Anthony McGill
Source
Reform UK Castle Point Eastern
Kevin Craig
Source
Labour Party Central Suffolk and North Ipswich Eastern
Tony Gould
Source
Reform UK Central Suffolk and North Ipswich Eastern
Dan Pratt
Source
Green Party Central Suffolk and North Ipswich Eastern
Vicky Ford
Source
Conservative and Unionist Party Chelmsford Eastern
Marie Goldman
Source
Liberal Democrats Chelmsford Eastern
Darren Ingrouille
Source
Reform UK Chelmsford Eastern
Matthew Bensilum
Source
Liberal Democrats Clacton Eastern
Tony Mack
Source
Reform UK Clacton Eastern
Giles Watling
Source
Conservative and Unionist Party Clacton Eastern
Pam Cox
Source
Labour Party Colchester Eastern
James Cracknell
Source
Conservative and Unionist Party Colchester Eastern
Martin Goss
Source
Liberal Democrats Colchester Eastern
Terence Longstaff
Source
Reform UK Colchester Eastern
Sara Nicola Ruth
Source
Green Party Colchester Eastern
Emma Holland-Lindsay
Source
Liberal Democrats Dunstable and Leighton Buzzard Eastern
Harry Palmer
Source
Reform UK Dunstable and Leighton Buzzard Eastern
Charlotte Cane
Source
Liberal Democrats Ely and East Cambridgeshire Eastern
Edmund Fordham
Source
Reform UK Ely and East Cambridgeshire Eastern
Elizabeth Anne McWilliams
Source
Labour Party Ely and East Cambridgeshire Eastern
Peter John Bell
Source
Reform UK Epping Forest Eastern
Rosalind Anne Doré
Source
Labour Party Epping Forest Eastern
Jon Whitehouse
Source
Liberal Democrats Epping Forest Eastern
Keir Cozens
Source
Labour Party Great Yarmouth Eastern
Malcolm Rider Featherstone
Source
Reform UK Harlow Eastern
Yasmin Gregory
Source
Green Party Harlow Eastern
Christopher John Vince
Source
Labour and Co-operative Party Harlow Eastern
Victoria Collins
Source
Liberal Democrats Harpenden and Berkhamsted Eastern
Nigel Gardner
Source
Conservative and Unionist Party Harpenden and Berkhamsted Eastern
Paul De Hoest
Source
Green Party Harpenden and Berkhamsted Eastern
Saba Poursaeedi
Source
Reform UK Harpenden and Berkhamsted Eastern
Andrew Lawrence Canessa
Source
Green Party Harwich and North Essex Eastern
Mark Cole
Source
Reform UK Harwich and North Essex Eastern
Alex Diner
Source
Labour Party Harwich and North Essex Eastern
Natalie Sommers
Source
Liberal Democrats Harwich and North Essex Eastern
Sammy Barry-Mears
Source
Liberal Democrats Hemel Hempstead Eastern
Sherief Mamoun Hassan
Source
Green Party Hemel Hempstead Eastern
David Robert Taylor
Source
Labour Party Hemel Hempstead Eastern
Noel Willcox
Source
Reform UK Hemel Hempstead Eastern
John Burmicz
Source
Reform UK Hertford and Stortford Eastern
Helen Campbell
Source
Liberal Democrats Hertford and Stortford Eastern
Nicholas Cox
Source
Green Party Hertford and Stortford Eastern
Josh Dean
Source
Labour Party Hertford and Stortford Eastern
Julie Marson
Source
Conservative and Unionist Party Hertford and Stortford Eastern
Oliver Dowden
Source
Conservative and Unionist Party Hertsmere Eastern
Emma Matanle
Source
Liberal Democrats Hertsmere Eastern
Darren Bruce Selkus
Source
Reform UK Hertsmere Eastern
Josh Tapper
Source
Labour Party Hertsmere Eastern
Bim Afolami
Source
Conservative and Unionist Party Hitchin Eastern
Charles Spencer Bunker
Source
Reform UK Hitchin Eastern
William Lavin
Source
Green Party Hitchin Eastern
Chris Lucas
Source
Liberal Democrats Hitchin Eastern
Alistair Strathern
Source
Labour Party Hitchin Eastern
Chan Abraham
Source
Independent Huntingdon Eastern
Mark Timothy Argent
Source
Liberal Democrats Huntingdon Eastern
Alex Bulat
Source
Labour Party Huntingdon Eastern
Georgie Hunt
Source
Green Party Huntingdon Eastern
Benjamin Obese-Jecty
Source
Conservative and Unionist Party Huntingdon Eastern
Sarah Smith
Source
Reform UK Huntingdon Eastern
Jack Simon Abbott
Source
Labour and Co-operative Party Ipswich Eastern
Tony Love
Source
Reform UK Ipswich Eastern
James Sandbach
Source
Liberal Democrats Ipswich Eastern
Peter Aldous
Source
Conservative and Unionist Party Lowestoft Eastern
Jessica Asato
Source
Labour Party Lowestoft Eastern
Adam Mark William James Robertson
Source
Liberal Democrats Lowestoft Eastern
James Aaron Fletcher
Source
Reform UK Luton North Eastern
Norman MacLean
Source
Reform UK Luton South and South Bedfordshire Eastern
Onike Gollo
Source
Labour Party Maldon Eastern
Pamela Walford
Source
Reform UK Maldon Eastern
John Whittingdale
Source
Conservative and Unionist Party Maldon Eastern
Dave Holland
Source
Reform UK Mid Bedfordshire Eastern
Cade Sibley
Source
Green Party Mid Bedfordshire Eastern
George Freeman
Source
Conservative and Unionist Party Mid Norfolk Eastern
Kabeer Kher
Source
Reform UK Mid Norfolk Eastern
Michael Rosen
Source
Labour Party Mid Norfolk Eastern
Richard Fuller
Source
Conservative and Unionist Party North Bedfordshire Eastern
Joanna Beata Szaub-Newton
Source
Liberal Democrats North Bedfordshire Eastern
Andrew William Nicholas Crawford
Source
Green Party North East Cambridgeshire Eastern
Michael Roberts
Source
Social Democratic Party North East Cambridgeshire Eastern
Christopher Thornhill
Source
Reform UK North East Cambridgeshire Eastern
Steve Adelantado
Source
Reform UK North East Hertfordshire Eastern
Ruth Brown
Source
Liberal Democrats North East Hertfordshire Eastern
Vicky Burt
Source
Green Party North East Hertfordshire Eastern
Steffan Aquarone
Source
Liberal Democrats North Norfolk Eastern
Elizabeth Anne Dixon
Source
Green Party North Norfolk Eastern
Jason Malcolm Patchett
Source
Reform UK North Norfolk Eastern
Karan Maheshwari
Source
Reform UK North West Cambridgeshire Eastern
Elliot Alister Tong
Source
Green Party North West Cambridgeshire Eastern
Shailesh Vara
Source
Conservative and Unionist Party North West Cambridgeshire Eastern
Kemi Badenoch
Source
Conservative and Unionist Party North West Essex Eastern
Edward Vernon Gildea
Source
Green Party North West Essex Eastern
Smita Rajesh
Source
Liberal Democrats North West Essex Eastern
Grant John Maxwell StClair-Armstrong
Source
Reform UK North West Essex Eastern
Issy Waite
Source
Labour Party North West Essex Eastern
Rob Colwell
Source
Liberal Democrats North West Norfolk Eastern
Tim Leaver
Source
Labour Party North West Norfolk Eastern
James Wild
Source
Conservative and Unionist Party North West Norfolk Eastern
Alice Macdonald
Source
Labour and Co-operative Party Norwich North Eastern
Ben Price
Source
Green Party Norwich North Eastern
Charlotte Domonique Salomon
Source
Conservative and Unionist Party Norwich North Eastern
Nick Taylor
Source
Reform UK Norwich North Eastern
Sean Timothy Bennett
Source
Liberal Democrats Norwich South Eastern
Jamie Osborn
Source
Green Party Norwich South Eastern
David Simister-Thomas
Source
Conservative and Unionist Party Norwich South Eastern
Paul Bristow
Source
Conservative and Unionist Party Peterborough Eastern
Nicola Day
Source
Green Party Peterborough Eastern
Sue Morris
Source
Reform UK Peterborough Eastern
Andrew Pakes
Source
Labour and Co-operative Party Peterborough Eastern
Grant Robert Joseph Randall
Source
Reform UK Rayleigh and Wickford Eastern
Stephen Metcalfe
Source
Conservative and Unionist Party South Basildon and East Thurrock Eastern
Adam Augustyn
Source
Social Democratic Party South Cambridgeshire Eastern
Chris Carter-Chapman
Source
Conservative and Unionist Party South Cambridgeshire Eastern
Oliver Edward Fisher
Source
Green Party South Cambridgeshire Eastern
Pippa Heylings
Source
Liberal Democrats South Cambridgeshire Eastern
Chris Brown
Source
Liberal Democrats South Norfolk Eastern
Richard Lines
Source
Reform UK South Norfolk Eastern
Poppy Simister
Source
Conservative and Unionist Party South Norfolk Eastern
Tom Bartleet
Source
Liberal Democrats South Suffolk Eastern
Jessie Kate Carter
Source
Green Party South Suffolk Eastern
Bev England
Source
Reform UK South Suffolk Eastern
Gagan Mohindra
Source
Conservative and Unionist Party South West Hertfordshire Eastern
Alex Sufit
Source
Labour Party South West Hertfordshire Eastern
Sally Symington
Source
Liberal Democrats South West Hertfordshire Eastern
James Bagge
Source
Independent South West Norfolk Eastern
Terry Jermy
Source
Labour Party South West Norfolk Eastern
Toby McKenzie
Source
Reform UK South West Norfolk Eastern
Josie Ratcliffe
Source
Liberal Democrats South West Norfolk Eastern
Elizabeth Truss
Source
Conservative and Unionist Party South West Norfolk Eastern
Bayo Alaba
Source
Labour Party Southend East and Rochford Eastern
James Joseph Allen
Source
Liberal Democrats Southend East and Rochford Eastern
Simon Cross
Source
Green Party Southend East and Rochford Eastern
Les Lilly
Source
Reform UK Southend East and Rochford Eastern
Anna Firth
Source
Conservative and Unionist Party Southend West and Leigh Eastern
Tilly Hogrebe
Source
Green Party Southend West and Leigh Eastern
Sophia Adams Bhatti
Source
Labour Party St Albans Eastern
Daisy Cooper
Source
Liberal Democrats St Albans Eastern
John Leroy Dowdle
Source
Reform UK St Albans Eastern
Stewart Satterly
Source
Social Democratic Party St Albans Eastern
James Spencer
Source
Conservative and Unionist Party St Albans Eastern
Anthony Browne
Source
Conservative and Unionist Party St Neots and Mid Cambridgeshire Eastern
Ian Sollom
Source
Liberal Democrats St Neots and Mid Cambridgeshire Eastern
Kevin Bonavia
Source
Labour Party Stevenage Eastern
Alex Clarkson
Source
Conservative and Unionist Party Stevenage Eastern
Paul James Dawson
Source
Green Party Stevenage Eastern
Lisa Nash
Source
Liberal Democrats Stevenage Eastern
Thérèse Coffey
Source
Conservative and Unionist Party Suffolk Coastal Eastern
Julian Michael Cusack
Source
Green Party Suffolk Coastal Eastern
Jules Ewart
Source
Liberal Democrats Suffolk Coastal Eastern
Kane Khan
Source
Reform UK Suffolk Coastal Eastern
Jenny Riddell-Carpenter
Source
Labour Party Suffolk Coastal Eastern
Jennifer Craft
Source
Labour Party Thurrock Eastern
Gary James Ling
Source
Reform UK Watford Eastern
Ian Alexander Eric Stotesbury
Source
Liberal Democrats Watford Eastern
Matt Turmaine
Source
Labour Party Watford Eastern
Scott Huggins
Source
Reform UK Waveney Valley Eastern
Gurpreet Padda
Source
Labour Party Waveney Valley Eastern
Adrian Ramsay
Source
Green Party Waveney Valley Eastern
Richard Raydon Rout
Source
Conservative and Unionist Party Waveney Valley Eastern
Maya Severyn
Source
Social Democratic Party Waveney Valley Eastern
Jack Oliver Aaron
Source
Reform UK Welwyn Hatfield Eastern
Andrew Lewin
Source
Labour Party Welwyn Hatfield Eastern
Henry Batchelor
Source
Liberal Democrats West Suffolk Eastern
Ian Bonham
Source
Reform UK West Suffolk Eastern
Rebecca Denness
Source
Labour Party West Suffolk Eastern
Mark Ereira-Guyer
Source
Green Party West Suffolk Eastern
Ivan Kinsman
Source
Social Democratic Party West Suffolk Eastern
Nick Timothy
Source
Conservative and Unionist Party West Suffolk Eastern
Tim Blaxill
Source
Reform UK Witham Eastern
Rumi Chowdhury
Source
Labour Party Witham Eastern
Priti Patel
Source
Conservative and Unionist Party Witham Eastern